MediaCast Microphones & Recording Etkinliği Düzenledi

16 Mayıs, 2019


MediaCast geçtiğimiz Mayıs ayında kendi ofisinde Microphone & Recording Etkinliği düzenledi. Ses Mühendisi ve Pro AV Ürün Uzmanı Bilgehan Çoruhlu katılımcılara mikrofon ve kayıt konusunda temel bilgiler verdi ve sektör deneyimlerini paylaştı.

Etkinliğin ilk bölümünde ses ve audio sektöründeki gelişmelerden bahsedildi. Audio prodüksiyonları ve prodüksiyon aşamaları hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Bununla birlikte audio prodüksiyonu başlangıcı olarak kabul edilen audio recording işleminin demirbaşlarından biri olan mikrofonların çalışma prensiplerine giriş yapıldı. Öncelikle mikrofonların havadaki ses titreşimlerini elektrik sinyaline hangi yöntemlerle ve ne şekilde çevirdiği teknik olarak anlaltıldı. Ardından mikrofonların belirli spesifikasyonları üzerinde açıklamalarda bulunuldu. Farklı mikrofonları birbirinden ayıran bu spesifikasyonların teknik detayları şema üzerinde gösterildi. Bu ayrımlardan biri olan dinamik condenser ve ribbon gibi mikrofon tipleri ve onların çalışma prensipleri üzerine konuşulurken; yaka kalem shotgun mikrofonlarına da değinildi.

Sonrasında mikrofonların polar pattern adındaki yönelliği alanında omni directional figure of eight ve cardioid hakkında konuşuldu. Audio sektöründe önemi olan SNR (signal to noise ratio) hakkında teknik bilgiler verildi. Kayıt sinyaline etkisi açısından uygulamada hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği katılımcılara anlatıldı. Ses dalgaları, frekans hakkında teknik bilgilendirme yapılarak mikrofonların frekans cevabı özellikleri tablo üzerinde gösterildi. Maksimum SPL, PAD, HPF (high pas filter) gibi özellikler hakkında konuşuldu.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise uygulamalı olarak klasik kayıt senaryosu hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Bu senaryo için öncelikle audio sektöründe analog ve dijital hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek; analog audio’nun dijital audio’dan farklılıkları tartışıldı. Dijital dünyada ses kartları, çeviriciler DAW’lar gibi kayıt için ihtiyaç duyulan ekipmanlar ve bunların çalışma prensipleri anlatıldı.

Devamında mikrofonlarla birlikte kullanılan shockmount , pop-filter ve reflection filter gibi bazı yardımcı ekipmanların önemi ve ne işe yaradıkları anlatıldı. Ses kartları ve mikrofon preamp’larının kullanımı ve özellikleri anlatılırken aynı zamanda ürün seçimi yaparken nelere dikkkat dilmesi gerektiği konusunda da ip uçları verildi. Mic (mikrofon), ins (enstrüman) ve line seviyesi sinyaller hakkında geniş bilgi verildi. Kayıt sinyal akışı şeması üzerinden yapılması gereken ayarlar, gain seviyeleri, monitoring ve efektlendirme hakkında trick’ler verildi.

Etkinliğin sonlarına doğru soru-cevap bölümünde katılımcılar merak ettiklerini Bilgehan Çoruhlu’ya sorma ve ekipmanları yakından inceleme fırsatı yakaldılar.

En Son Haberler

12 Kasım 2018

MediaCast ve Tip Effect İşbirliğiyle Yayıncılık 101 Eğitimi Gerçekleştirildi!

MediaCast ve Tip Effect işbirliğiyle gerçekleştirilen “Yayıncılık 101” eğitiminde, Broadcast Uzmanı Cenk İskin ve BMD Kamera ve Davinci Resolve Uzmanı Alper Camadan sunumlarını gerçekleştirdiler...

Devamını Oku

12 Eylül 2018

Focusrite Pro MediaCast Distribütörlüğü ile Artık Türkiye’de!

İngiltere menşeili profesyonel audio ürünleri üreticisi Focusrite, MediaCast’ı Pro Audio segmenti için bölge distribütörü olarak seçtiğini duyurdu...

Devamını Oku

7 Eylül 2018

A.S. Hakan Gök URSA Mini Pro’yu Tercih Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde A.S. Hakan Gök ile neden URSA Mini Pro’yu tercih ettiği üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik...

Devamını Oku

28 Mayıs 2018

MediaCast, Kazak Film ve Kazakistan Astana Media Center’da!

MediaCast geçtiğimiz günlerde Kazakistan’da Kazak Film’de, bir Workshop düzenledi...

Devamını Oku