Türkiye'nin İlk Sertifikalı DaVinci Resolve Studio Editörü Oğuz Çelik Oldu

24 Haziran, 2020


DaVinci Resolve, tek bir yazılım ile 8K düzenleme, renk düzeltme, görsel efektler ve post prodüksiyon hizmetleri sunar.

Türkiye'nin ilk sertifikalı DaVinci Resolve Studio editörü olan Oğuz Çelik, Resolve'u, Show TV’de yayımlanan 12 bölümlük bir dizi olan Ramo dahil olmak üzere, uzun metrajlı film ve TV projelerinde birincil NLE olarak başarıyla kullandı.

Ramo dizisi, Celik ile uzun süredir birlikte çalışan Yağız Alp Akaydın tarafından yönetildi. “Yaklaşık 20 yıldır içerisinde bulunduğum prodüksiyon işinde, Yağız ile birlikte 4 kez çalışma fırsatım oldu. İlk olarak Yağız ile güçlerimizi, Söz dizisinin 84 bölümünü tamamlamak için birleştirdik,”diye yorumladı.

Türk draması, Netflix, Amazon gibi OTT platformları sayesinde küresel izleyicilere kavuşurken Çelik, kurgu çalışmalarında uzun metrajlı filmlerden TV projelerine geçiş yaptı. Bunun sebebi ise Türk dramasının her bölümünün iki saat veya daha fazla sürmesidir.

“Söz dizisi için 15 yıldan fazla süredir NLE'im olan Final Cut Pro 7 kullanıyordum. Ancak, ciddi bir zorluk yaşadım: iş akışım eskiydi, yeni codec bileşenleri ve biçimleri için uygun değildi. Alel acele bir haftada uzun metrajlı film uzunluğunda bir timeline’ı hazırlamak çok ağır bir işti. Ayrıca, ekibim ve ben bir proxy iş akışına güvenmek zorundaydık. Bu yüzden colorist’in Resolve'da color grading yapabilmesi ile birlikte son bölümü export edebilmemiz ve MXF 4K çekimlerine conform yapabilmemiz için ek zaman ayırmamız gerekiyordu. Ramo'yu tamamlayacaksak bu sistemin değişmesi gerektiğini biliyordum. ”

Blackmagic Design’ın distribütörü MediaCast'ın desteğiyle Çelik, projeyi bütünüyle taşımadan önce Davinci Resolve arayüzüne alışabilmek için testler yapmaya başladı.

“Kolay bir öğrenme dönemiydi. Şimdi prodüksiyon aşamamızı daha uygun bir hale getirdik. Böylece 4K'da proxy olmadan veya round-trip yapmadan bağımsız olarak çalışabilir ve bir haftadan kısa bir sürede 140 dakikalık bir bölümü export edebiliriz. Sertifikalı olmak; bu projeyi gerçekleştirmek için gereken tüm operasyonel bilgileri tek bir çözümde birleştirmemi sağladı. DaVinci Resolve’un gelecekteki tüm sürümleri hakkında sürekli eğitim alarak bilgilerimi güncel tuttacağım.”

En Son Haberler

12 Kasım 2018

MediaCast ve Tip Effect İşbirliğiyle Yayıncılık 101 Eğitimi Gerçekleştirildi!

MediaCast ve Tip Effect işbirliğiyle gerçekleştirilen “Yayıncılık 101” eğitiminde, Broadcast Uzmanı Cenk İskin ve BMD Kamera ve Davinci Resolve Uzmanı Alper Camadan sunumlarını gerçekleştirdiler...

Devamını Oku

12 Eylül 2018

Focusrite Pro MediaCast Distribütörlüğü ile Artık Türkiye’de!

İngiltere menşeili profesyonel audio ürünleri üreticisi Focusrite, MediaCast’ı Pro Audio segmenti için bölge distribütörü olarak seçtiğini duyurdu...

Devamını Oku

7 Eylül 2018

A.S. Hakan Gök URSA Mini Pro’yu Tercih Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde A.S. Hakan Gök ile neden URSA Mini Pro’yu tercih ettiği üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik...

Devamını Oku

28 Mayıs 2018

MediaCast, Kazak Film ve Kazakistan Astana Media Center’da!

MediaCast geçtiğimiz günlerde Kazakistan’da Kazak Film’de, bir Workshop düzenledi...

Devamını Oku