North Production, Artan Canlı Yayın Taleplerine Blackmagic Design Kameralar ve Canlı Yayın Cihazlarıyla Çözüm Üretiyor

Geçtiğimiz birkaç yılda canlı yayın video pazarında kayda değer bir büyüme yaşandı. Özellikle Covid-19 salgınıyla birlikte canlı yayın prodüksiyonuna yönelik ilgi oldukça arttı. Event sektörü, şirket iletişimleri ve birçok farklı etkinlik aynı sebeplerle çevrim içine taşındı ve pandemi önlemlerinin kaldırıldığı alanlarda dahi bu tip içeriklerin verimliliğine ve hızına duyulan alışkanlık kalıcı hale geldi.

2008 yılından bu yana video, fotoğraf, post-prodüksiyon ve stüdyo alanında hizmet veren; Dolunay Kazdal ve Serkan Yılmaz tarafından kurulan North Production, MICE ve Event sektöründeki acenteler ve çeşitli reklam ajanslarıyla çalışmakta. Pandemi döneminden önce ilaç sektöründeki firmalara yoğun şekilde webinar, web meeting, canlı yayın ve podcast hizmeti sunan firma, Covid-19 sonrası bu alanda yaşanan yoğunluğa karşı hizmet potansiyelini daha da genişletmiş durumda. Dönemin taleplerini karşılamak ve geçmiş dönemlerde sundukları hizmet kalitesini devam ettirmek adına ekip ve ekipman yapılanmasına önem verdiklerini söyleyen North Production kurucu ortağı Serkan Yılmaz, bu sayede çalışmalarına devam ettiklerini aktarıyor: “Yapılanmamızda, ekibimize verdiğimiz önem kadar kalitesini uzun zamandır takip ettiğimiz Blackmagic Design ekipmanları ile de işimizi pekiştirip güçlendirmeyi seçtik.”

Yoğunlaşan canlı yayın hizmetlerinde kullanmayı tercih ettikleri Blackmagic Design ürünleriyle çok başarılı işlere imza attıklarını belirten Serkan Yılmaz, yaptıkları işlere ve ekipmanlara ait yorumlarını şu şekilde paylaştı: “Webinar yayınları, greenbox stüdyomuzdan canlı yayınlar ve çekimler, şirket tanıtım filmleri, açılış ve lansman filmleri gibi birçok işi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik. Blackmagic Design kamera grubunu, switcher’larını, görüntü aktarım sistemlerini ve kayıtçılarını çok verimli bir şekilde kullandığımızı belirtmek isterim. Bu ürünler, özellikle kullanım kolaylığı bakımından bizleri çok rahatlattı. Kompakt yapıları, marka içindeki uyumu ve birbiriyle entegre yapısıyla, hem kurulum hem de kullanım sırasında bizlerin konforlu olmasını sağladı.”

Yaklaşık altı yıl önce set olarak Blackmagic Design’ın ATEM Television Studio HD, HyperDeck Studio ve Web Presenter HD ürünleriyle ve de SDI/HDMI dönüştürücülerle yola çıkan North Production, uzunca bir süre etkinliklerde reji yönetimi ve webinar canlı yayınlarını bu cihazlarla gerçekleştirmiş. Yönetmen Serkan Yılmaz, bu deneyimlerinden yola çıkarak ekipman yenileme aşamasında yaptıkları tercihi şöyle anlatıyor: “Kullandığımız ekipmanlardan çok memnun kaldık. Bu memnuniyet şimdiki makine parkurumuzun şekillenmesi için de referans oldu. Mevcut düzenimizde kullandığımız cihazların arasında Studio Camera 4K Pro, Pocket Cinema Camera 6K, ATEM Mini, ATEM Mini Pro, ATEM Mini Pro ISO, ATEM Televizion Studio Pro HD bulunuyor.”

“Özellikle Blackmagic Design altyapısını kullanmaya başladığımızdan beri, ekipmanların kendi aralarındaki entegre yapısı sayesinde deneyimlediğimiz uyum, bizim teknik anlamdaki iş yükümüzü azalttı. Özellikle dar alanlarda yaptığımız çekimler ya da canlı yayınlarda kameraları uzaktan kontrol etmemiz çok büyük bir rahatlık sundu.”

North Production kurucu ortağı Serkan Yılmaz, Studio Camera 4K Pro modelini tercih etme sebeplerini de şu şekilde açıkladı: “Kamerayı tercih etmemizdeki en büyük etken düşük ışık performansı, kolay kullanımlı menüsü, kompakt yapısı ve diğer Blackmagic Design ürünleriyle entegre yapısı oldu. Kullanmaya başladıktan sonra bu etkenlerin ne kadar doğru olduğunu ve iyi bir seçim yapmış olduğumuzu gördük. Özellikle canlı yayınları yaparken SDI ve Blackmagic Studio Converter eklentisiyle ethernet bağlantı desteği sunabilen sistem, mesafe sorunlarımızı asgari düzeye indirdi. Profesyonel ses, Tally ve Talkback destekleriyle tek bir cihazda tüm bu detaylara sahip olmanız, tercihimizi şekillendiren özellikler oldu. Studio Camera 4K Pro modeliyle birlikte sunulan Zoom ve Focus Demand cihazlarını da ekipman listemize dahil ettik.”

Blackmagic Design ürünleriyle şimdiye kadar ciddi bir sorunla karşılaşmadıklarını belirten Serkan Yılmaz, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Özellikle değinmek istediğimiz bir konu daha var. Ekipmanlarla ilgili aklımıza takılan her soruda karşımızda muhataplarımızın olması ve neredeyse günün her saati onlara ulaşabilme ayrıcalığını bize sunuyor olmaları oldukça önemli. Bundan dolayı Blackmagic Design Türkiye Distribütörü MediaCast ailesine teşekkür ederiz.”