GAİN Platformunun Canlı Programı Dayı Şov, Özkan Prodüksiyon Tarafından Blackmagic Ursa Broadcast Kameralar ve ATEM Switcherlar’la Yayına Çıkıyor

Küresel video ve dijital içerik platformları hızla yeni ülkelere giriş yaparak daha fazla kullanıcıya erişmeyi hedeflerken, Türkiye pazarına hizmet veren yerel girişimler de her geçen gün büyüme kaydediyor. Pazar payının yaklaşık yarı yarıya bölüşüldüğü bu ortamda, platformlar birbirleriyle rekabet edebilmek ve tüketicilerinin ilgisini çekmek için farklı formatlarda içerik üretme yarışındalar. Film, dizi, belgesel, konser veya şov kaydı gibi içeriklerin yanı sıra canlı ve tekrarlı yayınlanan programlar da rağbet görmekte.

Son dönemde farklı projelerle adından söz ettiren GAİN platformunda yer alan Dayı Şov, geçtiğimiz yılın eylül ayından bu yana her cuma akşamı canlı olarak izleyicileriyle buluşuyor. GAİN’in ilk canlı talkshow programı olma özelliğini de taşıyan programda, Nazmi Sinan Mıhçı’nın yetişkinlere yönelik olarak hazırladığı Kukla Kabare’nin sevilen karakteri “Dayı”, her hafta sürpriz konuklarını ağırlıyor.

Dayı Şov’un teknik üretim tarafını ise 2000 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren Özkan Prodüksiyon üstleniyor. 400’ü aşkın personeli ile yurt içi ve yurt dışında birçok önemli projeye imza atan Özkan Prodüksiyon, alanında yüksek eğitim ve deneyime sahip kadrosuyla teknik yönetim, teknik prodüksiyon, teknik kadro, danışmanlık ve her türlü TV & Radyo yayıncılığı, prodüksiyon hizmetleri ve ortak yapım hizmetleri vermekte. Özkan Prodüksiyon’un Dayı Şov çekimlerinde kullandığı Blackmagic Design ekipmanları arasında Ursa Broadcast kameralar, ATEM Constellation 8K switcher, Camera & Studio Fiber Converter, ATEM 2 M/E Advanced Panel ve ATEM Camera Control Panel gibi ürünler yer alıyor.

Özkan Prodüksiyon’un Teknik Yönetmen Şefi Gökhan Ünal, online platformda canlı yayınlanacak bir talkshow programın gerçekleştirileceğini öğrendikten sonra işin teknik toplantılarının yapıldığı hazırlık sürecinden şöyle bahsediyor: “Stüdyoda bulunan reji odasına, bu yapılan teknik toplantılar neticesinde teknik kurulumumuz yapıldı. Yayında kullanılacak switcher, talep edilen 6 kamera, kayıtçılar, canlı yayın için kurulum, stüdyo ile reji arasında iletişim sağlayacak talkback bağlantısı ve yönetmenin tüm resimleri görmesi için gerekli ekranlar bu sayede rejiye kurulmuş oldu. Stüdyo ve reji arasındaki kablolamalarımız da yapıldıktan sonra, yayın için reji sistemimiz hazır hale geldi.”

GAİN’de yayınlanan Dayı Şov’da uygulanan görsel dil, yüksek kontrastlı aydınlatma, resmin içinde karanlık bölgeler bulunması ve farklı renkte ışıklar gibi klasik talkshow öğelerini barındırmakta. Ünal bu projedeki kamera seçimlerinden şöyle bahsediyor: “Bu yayında kullandığımız Blackmagic URSA Broadcast kameralar, kullandığı video kodekleriyle, sunduğu çözünürlük ve sahip olduğu ışığa duyarlı sensörlerle aradığımız kaliteli resmi vermekte. Kameraların en kullanışlı özelliklerinden bir tanesi ise özelleştirilmiş 3D LUT yükleme seçeneği. İstenilen görüntü ve renk, DaVinci Resolve üzerinde hazırlanıp Ursa Broadcast kameraya ayrı bir LUT olarak yüklenebiliyor. Bu da sahada müşterinin beğenisine hızlıca sunuluyor ve memnuniyet veriyor. Ayrıca ATEM Camera Control Panel ile yayın esnasında kameraların renk ve diyafram kontrolleri rahatlıkla yapılabiliyor. Dilerseniz ATEM Software Control ile de sahip olduğunuz donanıma ek müdahaleler yapabiliyorsunuz.”

ATEM 2 M/E Advanced Panel’in menü anlamında oldukça sade olmasının ve operatörün bu sayede çok hızlı çalışabilmesinin mümkün olduğunu belirten Ünal, sözlerine şöyle devam ediyor: “Resim masasının her key kaynağının DVE olması ve masanın kendi özelliği olan supersource sayesinde yayında istediğimiz ekran bölme işlemleri çok kolay gerçekleşiyor.”

Stüdyo ve reji arasında kurdukları fiber bağlantıdan da bahseden Özkan Prodüksiyon’un Teknik Yönetmen Şefi, sahip oldukları Camera & Studio Fiber Converter’ı “Reji ve stüdyo arasındaki mesafe ne kadar uzak olsa da, bu kablolar sayesinde kameraların sinyallerini ve verilerini hiçbir kayba uğramadan sisteme taşıyabiliyorsunuz. Ayrıca, yine bu tek kablo sayesinde kameralara Talkback, Tally ve PGM sinyallerini de gönderebilmek ayrı bir kolaylık oluyor.” şeklinde yorumluyor.

Çekimlerini gerçekleştirdikleri Dayı Şov’un her bölümde ağırladığı özel konuklarla ve bu konuklarla birlikte sunduğu eğlenceli anlar sayesinde izleyicilerden büyük ilgi gördüğünü söylüyor. Bu çalışmada uzman ekip ve profesyonel ekipmanlarla yer almaktan duydukları mutluluğu dile getiren Ünal, son olarak şunları ekliyor: “Blackmagic ürünlerinin uygun fiyatlı olması, ürünlerin profesyonel ve sorunsuz çalışması bizim için çok önemli. Ayrıca, Blackmagic Design'ın teknik servisinin Türkiye'de olması da bu markayı tercih etmemizde büyük bir etken. Bir ürüne müdahale gerektiğinde yurt dışına gönderip günlerce beklemek zorunda kalmıyoruz. Blackmagic’in buradaki uzman ekibinden ve teknik servisinden her zaman hızlı bir şekilde hizmet alabiliyoruz.”