@Enis Arıkan Show’un Canlı Prodüksiyonu Blackmagic Design ATEM Constellation 8K ile Yapıldı


2021 Exxen dijital platformunda haftalık olarak yayınlanan @Enis Arıkan Show’un ilk sezonunun prodüksiyonu, Özkan Prodüksiyon tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye’de önemli çalışmalar gerçekleştiren Özkan Prodüksiyon, talk show’un canlı prodüksiyonunu, lider ve yenilikçi bir marka olan Blackmagic Design’ın ATEM Constellation 8K ve ATEM 2 M/E Advanced Panel ürünlerinin kombinasyonu ile sağladı.

Özkan Prodüksiyon firmasının Teknik Uzmanı Sinan Şahin, ATEM Constellation 8K tarafından sunulan çok sayıda giriş ve çıkış sinyalinin prodüksiyonu nasıl kolaylaştırdığını açıkladı:

“Birçok talk show gibi bu program da çok sayıda kısa bölümden oluşuyor; iki veya üç konukla söyleşiler, müzik molası, klipler ve stüdyonun farklı bölümlerinde çekilen kısa kısa setler… Gösteriye hız ve derinlik kazandırmak için farklı açılar ve çekimler oluşturmamıza olanak tanıyan altı kamera setimiz mevcut. İki grafik ve iki playout kanalının haricinde ATEM Constellation'a yaptığımız girişler ile birlikte dördü kayıt için ve biri PGM çıkışı olmak üzere yedi çıkışı problemsiz kullanıp yönetimini yapabildik.”

“ATEM Constellation'ı daha rahat kullanabilmemiz ve bize hız kazandırması için show’u bir ATEM 2 M/E Advanced Panel üzerinden yönettik. Çok sayıda HyperDeck Studio Pro kullanarak post prodüksiyona alınan ve dijital platform için 4K QuickTime formatına dönüştürülen kamera ISO kayıtlarını ve PGM mix’ini kayıt ettik.”

"Gösterinin teknik iş akışını tasarlarken ana önceliğimiz, yayına hazır Program görüntüsünün, prodüksiyonumuzun güvenilirliğini ve sürekliliğini yansıtmasıydı. Dijital bir kanal için prodüksiyon yapıyor olsak da, özellikle izleyicilerin karasal programlardan beklediği kaliteyi yakalayabilmek bizim için çok önemliydi. Prodüksiyon sırasında Blackmagic Design altyapısının bu hedefi karşılayacak kadar güçlü olmasının yanı sıra son derece kullanıcı dostu olduğunu da gördük. Bu durum, Enis’in ve misafirlerinin enerjilerine odaklanabilmemizi ve sette geçirdiğimiz zamanı daha kolay yönetebilmemizi sağladı," diye ekledi Sinan Şahin.