Paternika, ACT Türkiye’nin Web Seminerlerinin Canlı Yayın Altyapısında Blackmagic Design Ürünlerini Kullanıyor

Bireysel canlı yayınlar, webcasting, webinar ve kurumsal iletişim yayınları gibi çevrimiçi aktivitelerin birçoğu pandemi süreciyle birlikte yüksek bir talep görmeye başladı. Bu ihtiyaçlara cevap verebilmek adına, görsel iletişim alanında bulunan birçok firma envanterlerine uygun ekipmanları dahil ederek, deneyimlerini bu yönde servis etme yoluna gittiler.

Bu firmalardan biri olan Paternika Motion Graphics Stüdyosu da, 2004 yılında grafik tasarım ve dijital animasyon alanında hizmet vermeye başlamış. TV ve reklam sektörüne; grafik animasyon film, müzik klipleri, prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında uzun süreler başarıyla hizmet veren firma, 2018 yılında canlı yayın prodüksiyonu ile ilgilenmeye başladı. Pandemi nedeniyle yaşanan uzaktan çalışma ve bir araya gelme kısıtlamaları nedeniyle online yayıncılık sektörü ile yaptıkları projeler daha da ön plana çıktı.

Firmanın kurucusu yönetmen Aleks Buberoğlu, devam eden projeleriyle birlikte, kısa bir dönem önce Psikiyatrist Dr. İbrahim Bilgen ile birlite ACT Türkiye platformunu kurdu. ACT (Kabul ve Adanmışlık Terapisi) eğitim modeli ile psikoloji alanında meslek içi ve meslek dışı çalışanlara, hem yurt dışı hem de yurt içinden hocaların katılımı ile simultane tercüme eşliğinde online eğitim ve webinar’lar düzenliyorlar. Sistemlerinde Blackmagic Design ekipmanlarını kullandıklarını aktaran Buberoğlu, canlı yayın sistemlerinin altyapısını Newtek’in NDI teknolojisiyle desteklediklerini belirtiyor. Düşük bant genişliğinde, yüksek kalitede video akışı sunan bu sistem ile Zoom ve Skype gibi platformlar üzerinden gelen 1080p video akışlarını reji sistemine dahil ediyorlar.

Paternika, canlı yayın sistemlerinde Blackmagic Video Assist, ATEM Mini Pro, Blackmagic Web Presenter, Blackmagic Ultrastudio Monitör ve Recorder, ve Blackmagic converter’lar kullanıyor. Aleks Buberoğlu bu ürünler sayesinde sistemlerinde oldukça esnek davranabildiklerini söylüyor: “Converter grubu ürünleri için, mevcut sisteminizi farklı kullanım koşullarına hızlıca adapte edebildiğiniz, hiç beklemediğiniz bir anda imdadınıza yetişen, hayat kurtarıcı ürünler diyebiliriz. Sisteminizdeki HDMI ve SDI giriş ve çıkışları arasında istediğiniz gibi çeviri yapabilmeniz, görüntü kaynaklarını dilediğiniz gibi çoklayabilmeniz, farklı kare hızlarındaki görüntüleri gerçek zamanlı dönüştürerek rejinize ekleyebilmeniz gibi özellikler ile sizlere hem zaman tasarrufu, hem de büyük kolaylık sağlıyor. UltraStudio Monitor ve Recorder özellilkli cihazlar ile de birleşince, istediğiniz kombinasyonları hızlıca oluşturabiliyorsunuz. Blackmagic converterların, akla gelebilecek her prodüksiyonun ekipman listesinde olmazsa olmaz ürünler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Sistemlerinde kullandıkları canlı yayın switcherlarını da yorumlayan yönetmen Aleks Buberoğlu, Atem Mini ailesi ürünlerinin sektörde inanılmaz bir boşluğu doldurduğunu düşünüyor. “Özellikle Pro ve Extreme modelleri birçok ihtiyaca cevap vermekte. Tek bir cihaz üzerinden multiview çıkışı sağlaması, SSD üzerine kayıt alınabilmesi, dahili streaming encoder’ı ile canlı yayın özelliği sunması, ISO kayıt seçeneği ile her bir kanalın ayrı ayrı kayıt edilebilmesi çok kullanışlı. Sisteme dahil edeceğiniz Streaming Bridge ile farklı lokasyonlardaki cihazlar arasında görüntü alışverişi yapmak mümkün. Bu cihaz, bir canlı yayın prodüksiyonunda ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü özelliğe sahip. ATEM ailesi ürünleri, konvansiyonel görüntü mikserlerine göre çok fazla farklı kullanım alanı sunduğu ve kompakt yapılarına göre son derece gelişmiş cihazlar olduğu için bizim vazgeçilmez ekipmanlarımız arasında.”

Yönetmen Aleks Buberoğlu sözlerini noktalarken, Blackmagic markasını tercih etmelerinin sebebini şu şekilde aktarıyor: “Blackmagic Design sektördeki en öncü firmalardan birisi. Ekipmanların tasarımlarından işlevselliğine, kullanıcı dostu arayüzlerinden yazılım desteğine kadar tüketicinin beklentilerine iyi cevap verebilen ve çok yenilikçi bir firma. Ekipmanlara erişebilirlik anlamında diğer markalara göre daha iyi bir fiyat ve performansa da sahip olması ve Türkiye distribütörlüğünü MediaCast gibi markaya sahip çıkan ve destek olan bir firmanın yapıyor olması da bizim için önemli.”